„Dzisiaj wszyscy biegniemy na boiska, zaczynamy Niebieskie Igrzyska! Zadań wiele przecież przed nami, ale TYLKO RAZEM ZWYCIĘŻAMY!” – tymi słowami uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu otworzyli wyjątkowe wydarzenie sportowe w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Niebieskie Igrzyska. Ale zacznijmy od początku…
Kwiecień to Miesiąc Świadomości Autyzmu, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu z datą 2 kwietnia otwiera czas kampanii edukacyjnych, marszów, lekcji tematycznych i działań integracyjnych. PSP nr 8 już po raz kolejny aktywnie włączyła się w obchody tego ważnego okresu. Główne działania koordynowała Anna Ostrowicz, przy wsparciu nauczycieli współorganizujących kształcenie: Jolanty Hołysz, Beaty Rychlewicz, Donaty Przybysz oraz Ilony Korf-Palińskiej.
Edukacja przede wszystkim
W ramach części edukacyjnej Niebieskich Igrzysk zorganizowano warsztaty dla uczniów klas I–III, podczas których dzieci poznawały świat osób w spektrum autyzmu i z zespołem Aspergera. Rozmawiano m.in. o tym, jak może wyglądać codzienność osób neuroróżnorodnych, z jakimi wyzwaniami się mierzą i jak możemy je wspierać. Uczniowie dowiedzieli się, iż autyzm to nie tylko inny sposób postrzegania świata, ale też szansa na zbudowanie bogatszej, bardziej empatycznej wspólnoty. Zajęcia miały za zadanie rozwijać tolerancję, empatię i otwartość – wartości niezwykle ważne w każdej szkole.
Motyl w niebieskim locie
Kolejnym elementem obchodów był Niebieski Spacer, który odbył się 7 kwietnia. Zanim wyruszono w miasto, uczniowie uformowali na szkolnym boisku kształt motyla, trzymając w rękach niebieskie kartki. Z lotu ptaka (czy raczej z drona) powstało imponujące zdjęcie symbolizujące wrażliwość i unikalność każdej osoby w spektrum. Motyl to symbol autyzmu – delikatności, przemiany, różnorodności neurologicznej. Uczniowie w niebieskich strojach, z balonami i autorskimi plakatami, ruszyli ulicami miasta. Hasła, które nieśli, miały skłaniać przechodniów do refleksji i akceptacji:
„Każdy z nas to inna opowieść”,
„Nasze różnice tworzą super moce”,
„Pięknie się różnimy”,
„Jesteśmy różni, ale równie ważni”,
„Oczy i serca otwarte na świat”.
Spacer zakończył się wspólnym śpiewem hymnu Niebieskich Igrzysk na dziedzińcu Muzeum Piastów Śląskich.
Sportowy duch integracji
Dzień później – 8 kwietnia – cała szkoła zanurzyła się w odcieniach niebieskości, by świętować Miesiąc Autyzmu na sportowo. Nauczyciele wychowania fizycznego – Katarzyna Waligóra i Zbigniew Marciniak – przygotowali dla najmłodszych szereg zabaw i aktywności, stawiając na współpracę, euforia oraz integrację. Po zawodach każda klasa otrzymała medale i dyplomy, a na dzieci czekał słodki – oczywiście niebieski – poczęstunek przygotowany przez rodziców. Uśmiechów nie brakowało!
Wspólnota i współpraca
W Niebieskim Spacerze oraz Igrzyskach uczestniczyli także uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Brzegu. To wyjątkowe partnerstwo miało na celu wspieranie osób z różnymi formami niepełnosprawności oraz tworzenie przestrzeni do ich pełnego zaangażowania w życie społeczne. Spotkanie społeczności szkolnych i lokalnych instytucji pozwoliło na lepsze poznanie swoich potrzeb, możliwości i wzajemne zrozumienie. Była to również doskonała okazja do kształtowania umiejętności organizowania się wokół wspólnego celu oraz budowania wspólnoty opartej na szacunku i współpracy.
Sztuka i refleksja
Dzięki współpracy z Urzędem Miasta oraz Stowarzyszeniem „Zdrowie”, w ramach Brzeskich Dni Świadomości Autyzmu, uczniowie klasy 1a wybrali się do Brzeskiego Centrum Kultury na spektakl „Pinokio”. Historia chłopca z drewna, który pragnął być sobą, stała się piękną lekcją o odwadze, empatii i akceptacji. Uczniowie klasy 7b uczestniczyli z kolei w projekcji filmu „Jeden na milion” – poruszającej opowieści o chłopcu z autyzmem i wrodzoną łamliwością kości. Mimo trudności, bohater filmu pokazuje, iż wiara w siebie, wytrwałość i akceptacja różnorodności mogą zmieniać świat na lepsze.
Seans stał się inspiracją do rozmów o sile charakteru, przyjaźni i potrzebie zauważania drugiego człowieka.
Wspólna droga
Zwieńczeniem obchodów była konferencja „Wszyscy jesteśmy neuroróżnorodni”, zorganizowana przez Opolskie Centrum Edukacji w Opolu. Wzięli w niej udział nauczyciele PSP 8, dzieląc się doświadczeniami, a także czerpiąc z wiedzy specjalistów, rodziców i nauczycieli z innych szkół.
Całość działań w PSP nr 8 miała jeden główny cel: budowanie mostów między dziećmi w spektrum autyzmu a ich rówieśnikami, tworzenie przestrzeni do relacji, integracji i wspólnego rozwoju. Bo kiedy gramy do jednej bramki – zwycięstwo jest tylko kwestią czasu!
Donata Przybysz






























