Nowy kierunek na UWM

gwarminska.pl 1 miesiąc temu
Osoby, którym marzą się występy na scenie, chcą grać lub śpiewać i te, których powołaniem jest rozwijanie muzykalnych zdolności u innych, będą mogły rozwijać swoją wiedzę i umiejętności na Wydziale Sztuki. Muzyka i estrada to nowy kierunek studiów, który pozwoli im na zdobycie niezbędnego doświadczenia.

Oferta kształcenia Wydziału Sztuki UWM poszerza się i unowocześnia, odpowiadając na aktualne potrzeby rynku pracy i zmieniającą się pod wpływem rozwoju nowych technologii rzeczywistość. Jedną z najnowszych zmian jest wprowadzenie na studiach pierwszego stopnia kierunku muzyka i estrada, który zastąpi edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej.

Naszym zdaniem wyczerpała się formuła kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Staraliśmy się go unowocześniać, wprowadzać nowe przedmioty itd., ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, iż powinniśmy go wygasić i w zamian zaproponować kierunek, który będzie odpowiadał potrzebom otoczenia społeczno-gospodarczego oraz technologii cyfrowej wkraczającej do dyscypliny sztuki muzyczne mówi dr hab. Jan Połowianiuk, prof. UWM, dziekan Wydziału Sztuki.

Muzyka i estrada to kierunek umożliwiający wybór trzech ścieżek rozwoju: wykonawczej i twórczej, również w świecie cyfrowym; polegającej na pracy w instytucjach prowadzących działalność w zakresie upowszechniania kultury muzycznej; a także w placówkach oświatowych – od przedszkoli po szkoły podstawowe, ponadpodstawowe i inne, w których odbywa się edukacja muzyczna.

Te trzy ścieżki rozwoju są odpowiedzią na trzy nurty zainteresowań, które zauważyliśmy wśród kandydatów na ten kierunek. Jedni chcą specjalizować się w wykonawstwie muzyki wokalnej lub instrumentalnej (indywidualnej lub zespołowej), inni chcą być animatorami kultury muzycznej w społeczeństwie, np. prowadzić zespoły muzyczne czy chóry, a jeszcze inni czują powołanie pedagogiczne. Oczekiwania każdej z tych osób spełnia kierunek muzyka i estradazapewnia prof. Jan Połowianiuk.

Po czwartym semestrze, czyli przed ostatnim rokiem studiów pierwszego stopnia, studenci będą mogli wybrać jeden z dwóch przygotowanych zakresów – muzyka estradowa lub muzyka w szkole. To rozwiązanie jest kolejną odpowiedzią na potrzeby studentów.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, standard kształcenia nauczycielskiego musi być realizowany zarówno na pierwszym, jak i na drugim stopniu studiów, więc w ten sposób dajemy możliwość tym, którzy poczuli nauczycielskie powołanie, aby realizowali swoją ścieżkę. Ci, którzy po czterech semestrach nauki uznają, iż nie chcą pracować w placówkach oświatowych, będą mogli doskonalić umiejętności wykonawczo-muzyczne. Na pierwszy rzut oka pomysł na te studia może wydawać się skomplikowany, ale w ten sposób stawiamy w centrum studenta, któremu chcemy dać jak najwięcej możliwości – wyjaśnia dziekan.

W 2021 roku na Wydziale Sztuki zostało oddane do użytku nowoczesne studio nagrań, które pełni rolę dydaktyczną i naukowo-badawczą. Studenci kierunku muzyka i estrada będą odbywali tam wysoce wyspecjalizowane i nowoczesne zajęcia, między innymi z przedmiotu praca w studiu, home recording, podstawy produkcji muzycznej, muzyka w mediach, obsługa edytorów nutowych.

Idź do oryginalnego materiału