
Zyskają uczniowie m.in. Zespołu Szkół Elektronicznych (fot. ZSE/Facebook)
To unijne pieniądze uzyskane w ramach konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego. - Jak patrze na listę szkół, które są beneficjentami, to mogę powiedzieć, iż w zasadzie wszystkie nasze placówki techniczne dostały wsparcie w ramach tego konkursu - podkreśla wiceprezydent Katarzyna Kalinowska. Dodaje, iż to bardzo ważne, bo w władze Radomia bardzo mocno stawiają na kształcenie zawodowe w ramach którego bardzo rozwijane jest kształcenie dualne. - Daje ono nam szansę i podstawy do tego, żeby współpracować ściśle z radomskimi firmami, które tworzą miejsca pracy i naszą gospodarkę - mówi wiceprezydent Kalinowska. Dodaje, iż to dofinansowanie pozwoli podnieść poziom szkół technicznych, zawodowych na dużo wyższy poziom o ile chodzi o zaplecze dydaktyczne. - W znacznym stopniu odciąży również nasz budżet, bo te środki zainwestujemy w przyszłość: w kompetencje i umiejętności uczniów naszych szkół, a dalej idąc także w przyszłość naszej gospodarki. Nasze szkoły zawodowe są bardzo wysoko oceniane, a ich absolwenci bardzo chętnie są przyjmowani przez radomskie firmy. A taką "wisienką na torcie" tego, co udaje nam się zrobić są Branżowe Centra Umiejętności - przypomina Katarzyna Kalinowska.
W pogoni za zmieniającym się światem
Wiceprezydent Łukasz Molenda zaznacza, iż edukacja musi podążać za zmieniającym się światem. - I bardzo zależy nam: zarządowi miasta, panu prezydentowi, by Radom w tej kwestii był wyjątkowo konkurencyjny. Najpierw było kształcenie , potem BCU, a teraz domykamy ten system doposażaniem szkół i pracowni - wyjaśnia Molenda.
Za pozyskane pieniądze Zespół Szkól Samochodowych kupi m.in. dwa elektryczne auta, natomiast "Ekonomik", gdzie funkcjonuje od niedawna nowy kierunek "porty i terminale" zyska pracownię logistyczną, makiety edukacyjne związane z bezpieczeństwem, procesami magazynowymi, bramkami wykrywania metali, dwa zespoły szkół: technicznych i elektronicznych dostaną kamery termowizyjne, zestawy komputerowe, a "Elektronik" dodatkowo rękę robota do pracowni robotycznej. Zyska również "Odzieżówka" - roboty, aparaty fotograficzne, Zespół Szkół Hotelowych - lodówki.
Poza wyposażeniem pracowni nastąpi również poprawa warunków nauczania w szkołach zawodowych. Stanie się to dzięki remontom, dostosowaniem dla osób z niepełnosprawnościami.
Realizacja projektu rozpocznie się już 1 czerwca, a finał przypadnie na koniec 2026 r.
bdb