Opolskie uczelnie rekrutują. Chętnych do studiowania w Opolu nie brakuje

doxa.fm 8 godzin temu
fot. PixaBay

Na opolskich uczelniach dobiega końca pierwszy etap rekrutacji na studia. Mimo spadkowych trendów demograficznych, liczba zainteresowanych studiami w mieście wojewódzkim nie maleje.

– o ile chodzi o tego roczną rekrutację na Politechnice Opolskiej, są to ostatnie dni, w których kandydaci mogą się do nas zgłaszać. Pierwsza tura rekrutacji potrwa do najbliższej niedzieli, 20 lipca. Do tej pory zgłosiło się do nas ponad 2,5 tys. kandydatów. Zgłoszeń przybywa w zasadzie każdego dnia. o ile chodzi o zainteresowanie kandydatów, to jest ono takie samo, jak w zeszłym roku. To oczywiście bardzo cieszy, kiedy weźmie się pod uwagę fakt, iż liczbą maturzystów systematycznie spada, a wśród młodych ludzi studiowanie przestaje być popularne. Druga tura rekrutacji, rozpocznie się 1 sierpnia i potrwa do 21 września – informuje Anna Kułynycz, rzecznik prasowy Politechniki Opolskiej.

– Rekrutacja wygląda dobrze. Kandydatów jest o niemal 700 więcej niż rok temu, a to dopiero pierwsza faza rekrutacji. Plus minus na dzisiaj dobijamy do 11 tys. zgłoszeń. Trzeba zaznaczyć, iż niektórzy kandydaci aplikują na kilka kierunków, więc to nie jest 11 tys. osób, tych osób będzie ponad 7 tys. Listy rankingowe i pierwsze kwalifikacje nie są jeszcze decyzją o przyjęciu. Student otrzymuje decyzję o przyjęciu, kiedy dostarczy do wydziałowej komisji rekrutacyjnej komplet dokumentów i potwierdzi chęć studiowania wybranego kierunku. Jutro (18.07) rozpoczynamy drugą turę rekrutacji na kierunkach, na których mamy jeszcze wolne miejsca. Ma ona już u nas charakter ciągły. o ile na kierunku jest wolne miejsce i przychodzi kandydat ze zdaną maturą, decyduje wówczas kolejność zgłoszeń. Przyjmujemy jednak do określonych limitów. Jak się limity skończą, to może przyjść choćby ktoś z lepszym wynikiem maturalnym, ale już nie będzie przyjęty – mówi Piotr Sikora, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Opolskiego ds. rekrutacji.

Na Politechnice Opolskiej najbardziej pożądane kierunki studiów to informatyka, architektura, logistyka, fizjoterapia i komunikacja wizerunkowa. Sporym zainteresowaniem cieszą się także nowości w ofercie Politechniki Opolskiej. W tym roku są to aż cztery nowe kierunki studiów. To modelowanie i symulacje cyfrowe w przemyśle, inżynieria mechaniczna, mechanika wspomagana sztuczną inteligencją, a także energetyka rozproszona i zarządzanie energią. Na Uniwersytecie Opolskim największym zainteresowaniem cieszy się medycyna, gdzie na jedno miejsce przypada niemal 20 kandydatów. Nie słabnie popularność prawa, psychologii, pielęgniarstwa, kosmetologii i fizjoterapii.

Anna Kułynycz, Piotr Sikora:

Dłuższa relacja:

Anna Kułynycz, Piotr Sikora:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału