Po czym poznać, iż dziecko często bywa u dziadków? 2-latek: Nie chcę do przedszkola, chcę na emeryturę

gazeta.pl 4 godzin temu
Chwile spędzone z babcią i dziadkiem bywają dla dziecka bezcenne. Dziadkowie uczą maluchy wielu pozytywnych zachowań, a także dają im poczucie bezpieczeństwa. Bywa, iż dzieci kopiują niektóre zachowania seniorów. Czasami choćby te nieco kuriozalne.
Niektóre dzieci chętnie powtarzają zasłyszane u babci i dziadka zwroty, choć nie zawsze rozumieją ich znaczenie. O jednej z takich historii opowiedziała tiktokerka, która prowadzi profil o nazwie @migatomama. Po czym poznać, iż dziecko spędza dużo czasu z dziadkami? - zapytała obserwujących. - Po tym, iż na pytanie "ile masz lat", dziecko odpowiada: Jak Bóg da, w lecie skończę 3.


REKLAMA


Zasłyszane u dziadków, powielone u dzieci. "Jak tu żyć, renta mała"
Pod postem nie zabrakło zabawnych komentarzy internautów, którzy także podzielili się swoimi spostrzeżeniami w tej materii. "Moja, jak nie mogłam znaleźć telefonu: pomódl się do świętego Antoniego", "Moja trzyletnia bratanica kiedyś: Jak tu żyć, renta mała", "Mój pięciolatek ostatnio stwierdził, iż nie może zjeść ciastka, bo mu cukier skoczy", "Mój brat ostatnio powiedział, iż on by chciał iść na emeryturę, nie do przedszkola" - opisują.


Sporo dzieci nie tylko używa "powiedzonek" seniorów, ale i kopiuje ich zachowania. "Moja trzylatka ostatnio założyła okulary przeciwsłoneczne, otworzyła książeczkę i mówi: Bo ja nie widzę literek. Tak, jak babcia musiała założyć okulary do czytania". Jedna z naszych czytelniczek opowiada, iż jej syn sprzątał naśladując babcię - wyrzucając znalezione okruszki do doniczek z kwiatkami.
Kontakt z dziadkiem i babcią - bezcenny. "Część tożsamości"
Z psychologicznego punktu widzenia, relacja dziecka z dziadkami ma charakter emocjonalnego bezpiecznika. Według badań opublikowanych w "Journal of Family Psychology", dzieci, które spędzają czas z dziadkami, deklarują wyższy poziom poczucia bezpieczeństwa i stabilności, niezależnie od sytuacji rodzinnej czy ekonomicznej.


Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!


Ale więź z babcią i dziadkiem daje dzieciom wiele innych cennych kwestii. Według badań przeprowadzonych w 2006 roku przez Oxford Institute of Ageing dzieci, które utrzymują bliski kontakt z dziadkami, rzadziej cierpią na depresję i stany lękowe. Z kolei psychologowie z University of Oxford zauważają, iż dzieci, które słyszą historie rodzinne z ust dziadków, mają wyższe poczucie własnej wartości. Wiedzą, "skąd są" i uznają to za część swojej tożsamości.
Warto też wspomnieć o raporcie National Institute of Child Health and Human Development, który wykazuje, iż kontakt z dziadkami rozwija u dzieci zdolność opowiadania historii, empatię i refleksyjność. Dziadkowie opowiadają więcej anegdot, metafor i przykładów z życia, a to świetna pożywka dla wyobraźni.
Czy twojemu dziecku zdarzyło się powielić tekst lub zachowanie seniorów? Zachęcamy do podzielenia się swoimi historiami w komentarzach!
Idź do oryginalnego materiału