Politechnika Lubelska zyskała profesora honorowego. Ale nie tylko [ZDJĘCIA]

radio.lublin.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Politechnika Lubelska zyskała profesora honorowego. Ale nie tylko [ZDJĘCIA]


Profesor Maria Kaszyńska została honorowym profesorem Politechniki Lubelskiej. Od 2007 roku jest członkiem Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, a także przedstawicielem Polskiej Akademii Nauk do współpracy z Amerykańskim Instytutem Betonu.

To autorka i współautorka ponad 150 artykułów i referatów na konferencjach międzynarodowych i krajowych dotyczących technologii betonu. Wypromowała 6 doktorów, 122 magistrów i 41 inżynierów. Jako pierwsza kobieta w 90-letniej historii Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa została jego przewodniczącą.

– kooperacja jest dla mnie bardzo ważna, a z Politechniką Lubelską współpracujemy od wielu lat – mówi profesor Maria Kaszyńska z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. – Tylko razem możemy dużo zrobić: budować projekty, realizować je, prowadzić badania. Dzisiaj bez współpracy nic się lepszego nie zrobi w nauce. jeżeli uczelnia inna niż własna uznaje kogoś i nadaje tak zaszczytny tytuł, to jest coś naprawdę niezwykłego. Bardzo cenie sobie współpracę z Politechniką Lubelską. To jest teraz kolejna moja Alma Mater, ponieważ zostałam włączona w jej społeczność akademicką. Bardzo cieszę się z tego powodu.

Profesor Kaszyńska za swoją działalność została nagrodzona między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Edukacji Narodowej, a także Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Politechnika Lubelska zyskała też dziś (14.05) 25 nowych doktorów i 5 doktorów habilitowanych. Promocja odbyła się w ramach obchodów 60-lecia Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

– Doktorat, który ukończyłem, dotyczył adaptacyjnego sterowania śmigłowcowym silnikiem diesla – mówi doktor inżynier Paweł Magryta. – Zastosowanie takiego silnika miało na celu zmniejszenie zużycia paliwa i poprawę ekologiczności tego środka transportu. Obecne systemy redukcji emisji związków toksycznych spalin pozwalają choćby w samochodach na ich dosyć znaczne ograniczenie. Badania były prowadzone razem z PZL-Świdnik. Jest to mój początek mojej kariery naukowej. Ten tytuł motywuje do dalszej pracy, uzyskania habilitacji, profesury i rozwijania umiejętności.

EwKa / opr. ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska

Idź do oryginalnego materiału