Dziecko ma prawo do alimentacji od rodziców, dopóki nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Oznacza to, iż rodzice mają obowiązek wspierać finansowo swoje dzieci, aby zapewnić im odpowiednie utrzymanie i wychowanie, a co za tym idzie optymalny start w dorosłość.
Każdy rodzic ma obowiązek łożyć na utrzymanie i wychowanie swojego dziecka – także wtedy, gdy dziecko nie mieszka z nim na co dzień.
Kto i kiedy ma obowiązek alimentacyjny?
Zgodnie z art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Oznacza to, iż obowiązek ten dotyczy przede wszystkim dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia i w takim przypadku uprawniony nie musi udowadniać, iż potrzebuje finansowania ze strony rodzica, zagadnieniem jest wyłącznie wysokość alimentów. Inaczej jest w przypadku pełnoletnich dzieci, muszą one przez cały czas się uczyć i nie być w stanie utrzymać się samodzielnie.
Na czym polega obowiązek alimentacyjny?
Obowiązek alimentacyjny to nie tylko przekazywanie środków pieniężnych. To również osobiste starania o utrzymanie i wychowanie dziecka – opieka, wychowanie, zapewnienie mieszkania, odzieży, wyżywienia, edukacji czy leczenia.
Jeśli jedno z rodziców opiekuje się dzieckiem na co dzień, jego osobisty wkład może być uznany za realizację obowiązku alimentacyjnego, podczas gdy drugi rodzic zobowiązany jest do świadczeń finansowych.
Wysokość alimentów
Wysokość alimentów ustalana jest indywidualnie i zależy od dwóch podstawowych czynników: usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego – rodzica, która alimenty ma płacić. Oznacza to, iż sąd nie kieruje się wyłącznie faktycznie uzyskiwanym dochodem rodzica ale również jego potencjalną zdolnością do zarobkowania. Inaczej rzecz ujmując osoba niepracująca, bezrobotna, bez prawa do zasiłku nie będzie zwolniona z obowiązku zapłaty alimentów. Warto pamiętać, iż w sprawach alimentacyjnych sądy kierują się przede wszystkim dobrem dziecka.
Nie istnieje minimalna ani maksymalna kwota alimentów. Dla przykładu: inne alimenty może zasądzić sąd w przypadku niemowlęcia, a inne dla nastolatka wymagającego kosztownego leczenia czy dodatkowej edukacji.
Jak dochodzić alimentów?
W przypadku braku dobrowolnego porozumienia między rodzicami, alimenty zasądza sąd rejonowy – adekwatny według miejsca zamieszkania dziecka. W pozwie o alimenty należy wykazać wszystkie potrzeby dziecka – poczynając od wyżywienia, poprzez odzież, leczenie, środki higieniczne, edukację, rozrywkę itp. Ważne są również należności związane z zamieszkiwaniem dziecka (stałe opłaty czynszowe i eksploatacyjne). Każda z potrzeb powinna być określona kwotą w ujęciu średniomiesięcznym/miesięcznym. Nie wszystkie wydatki ponosi się co miesiąc (np. ubranie), jednak należy pamiętać, iż sąd zasadza alimenty właśnie w kwotach miesięcznych. Potrzeby wymagają zobrazowania dzięki rachunków, faktur, zaświadczeń o leczeniu, edukacji, dodatkowych zajęciach pozaszkolnych, jednak nie chodzi o to, żeby przedstawiać paragony na zakup każdej bułki czy skarpety. Sąd bowiem zna ceny produktów i przy orzekaniu ma obowiązek posługiwać się również zasadami doświadczenia i wiedzą powszechnie zananą.
Należy również wskazać na możliwości zarobkowe drugiego rodzica, jego faktyczne dochody, dotychczasowe źródła zarobkowania, wykształcenie, majątek, szczególne uprawnienia czy znajomość języków obcych.
Podsumowując, niezależnie od sytuacji rodzinnej, oboje rodzice mają obowiązek zapewnić dziecku środki niezbędne do godnego życia. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością karną (art. 209 Kodeksu karnego – przestępstwo niealimentacji).
Zadanie w ramach projektu: „Nasze prawa-Wspólne sprawy” przez:
Stowarzyszenie Inicjatyw Wschodnich w Hrubieszowie
Grant realizowany ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI
„Program finansowany jest przez Unię Europejską. Wyrażone opinie i poglądy są wyłącznie poglądami autora (autorów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Ani Unia Europejska, ani organ przyznający finansowanie nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.”
Zobacz też:
Społeczne i obywatelskie prawa dziecka
Chcesz podzielić się informacjami z Hrubieszowa i powiatu hrubieszowskiego z Czytelnikami lubiehrubie? Prześlij info i zdjęcia na adres lubiehrubie@gmail.com
Artykuł sponsorowany – tekst mat. partnera, fot. lubiehrubie