Ósemka to szkoła, która od długiego już czasu promuje innowacyjne podejście do procesu nauczania. Wiele projektów, w które angażuje się placówka, ma wymiar międzynarodowy. Ubiegły rok zaowocował realizacją projektów: FERS i ERASMUS+, w ramach, których 40 uczniów i 20 nauczycieli wyjechało do Lizbony, Neapolu i Malty, by razem z uczniami i nauczycielami z zagranicy pracować nad poznaniem kultury, obyczajowości, poprawić znajomość języka angielskiego, co w przyszłości ma budować większe poczucie wspólnoty, zrozumienia i akceptacji.
W roku szkolnym 2024/2025 PSP nr 8 bierze udział w projekcie „Green Guardians: youth for environmental action and healthy living”. W dniach 7-10 kwietnia 2025 r. gościliśmy 11-osobową grupę młodzieży wraz z nauczycielami z Vörösmarty Mihály Általános Iskola in Székesfehérvár Hungary w związku z realizacją wspólnego projektu mini grantowego przy współpracy z Funduszem Wyszehradzkim.
W trakcie pobytu gości z Węgier odbyły się warsztaty zorganizowane w naszej szkole. Uczniowie mieli szansę na poznanie się, wymianę doświadczeń oraz wypracowanie wspólnych celów o charakterze przyrodniczym, ekologicznym i szeroko pojętej idei zdrowego trybu życia. Opowiedzieliśmy o prężnie działającej Szkole Promującej Zdrowie i przedstawiliśmy pomysł na kolorowe i zdrowe śniadania z różnych zakątków Europy. Uczennica Wiktoria Bryk wraz z koleżankami przedstawiła prezentację na temat diety w życiu młodego człowieka. Ciekawym uzupełnieniem była też prelekcja na temat ochrony dzikich zwierząt, w tym jeży, którą realizujemy z naszymi absolwentami, w tej chwili ambasadorkami akcji „Ratujmy zwJEŻE”.
Wspaniałym uzupełnieniem nauki o ekologii i zdrowych aspektach życia były wyjazdy do Wrocławia, w którym uczniowie mogli odwiedzić m.in. Hydropolis, Afrykarium, Starą Piekarnię, w której samodzielnie wykonali torby materiałowe. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie miasta z katem Michałem w ramach programu „Wycieczka w czasie”.
Część zajęć odbyła się też w Brzegu. Uczniowie spacerowali po uliczkach naszego miasta wraz z panem Romualdem Nowakiem, wybitnym znawcą historii Brzegu, odwiedzili również Muzeum Piastów Śląskich.
W przyjęciu naszych gości z Węgier wzięła udział burmistrzyni naszego miasta – pani Violetta Jaskólska-Palus, która wraz z panią dyrektor – Lucyną Bończak wyraziły euforia z realizacji wspólnego projektu, chęć współpracy i edukacji.
Ogromnym wsparciem okazała się wizyta pana Andrzeja Straszewskiego, Polaka mieszkającego na Węgrzech, wspaniałego tłumacza i człowieka, który wspierał cały czas grupę uczniów i nauczycieli z Węgier.
Dwunastu uczniów naszej szkoły, zakwalifikowanych do projektu, nawiązało już nowe znajomości i bardzo zaangażowało się w promowanie zdrowego trybu życia, świata przyrody, diety i ekologii. Kolejny etap naszego projektu będzie miał miejsce w Székesfehérvár, do którego pojedziemy w dniach 2-5 czerwca tego roku.
Część zadań, które zaproponowaliśmy w ramach projektu, m.in. wizja zdrowych i kolorowych śniadań, nauka o jeżach, dbałość o ekologię, czyli rezygnacja z plastikowych toreb i wody w butelkach plastikowych już jest realizowana. Uczniowie z Wegier wyjechali do swojej szkoły nie tylko z pomysłami na wdrożenie projektu w życie, ale też z domkiem dla jeża.



























