Seminarium naukowo-sportowe „Wiek to tylko liczba”

gazeta-lubon.pl 6 godzin temu

19 czerwca br. w hali widowiskowo-sportowej UAM przy ul. Zagajnikowej w Poznaniu odbyło się seminarium naukowo-sportowe „Wiek to tylko liczba”, którego tematem przewodnim były aktywność fizyczna i sport wśród seniorów. Wzięli w nim udział seniorzy, a wśród nich słuchacze Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku.

Seminarium „Wiek to tylko liczba” zostało zorganizowane przez Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM w Poznaniu, Akademię Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu oraz Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej UAM. Odbyło się pod honorowym patronatem JM Rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej. Jego słuchaczami byli seniorzy: członkowie Stowarzyszenia Absolwentów UAM, uczestnicy projektu Aktywny Senior oraz słuchacze Uniwersytetu Lubońskiego Trzeciego Wieku, łącznie ponad 100 osób. Wydarzenie otworzyli: prorektor UAM prof. Zbyszko Melosik, prof. UAM Iwetta Andruszkiewicz – Dyrektorka Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej, dr Renata Konieczna-Woźniak z Zakładu Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego oraz prof. UAM Adam Barabasz – Dyrektor Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM w Poznaniu.

W ramach wydarzenia przewidziano dwa wykłady, dyskusję, warsztaty, wspólne ćwiczenia na sali gimnastycznej oraz posiłek.

Pierwszy wykład: „Wyścig z depresją, czyli o wpływie wysiłku fizycznego i stylu życia na mózg” wygłosił prof. dr hab. n. med. Filip Rybakowski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, natomiast drugi pod tytułem „Wydolność tlenowa” wygłosił prof. AWF dr hab. Krzysztof Kusy – prorektor ds. Współpracy i Rozwoju AWF im. E. Piaseckiego w Poznaniu.

Prelegenci omówili znaczenie gimnastyki i ćwiczeń w życiu seniorów. Okazuje się, iż aktywność fizyczna jest bardzo ważna w leczeniu depresji i równie skuteczna jak farmakologia, ma korzystne działanie na nasz mózg, powodując odbudowę w nim nowych komórek, pozwala zachować młodość i hamuje rozwój wolnych rodników. W poprawie nastroju i funkcji poznawczych bardzo ważne jest jednak regularne i systematyczne podejmowanie aktywności fizycznej, a ponadto dostosowanie intensywności ćwiczeń do preferencji i możliwości danej osoby. Regularny wysiłek fizyczny ma wpływ na zdrowe starzenie się naszego organizmu. Ćwicząc, zwiększamy pobór tlenu, co ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Uprawianie aktywności fizycznej i sportu wśród osób starszych pozwala żyć dłużej w dobrym zdrowiu, a wiek nie jest przeszkodą w utrzymaniu dobrej kondycji i aktywnego stylu życia, bo wiek to tylko liczba.

Po dyskusji, w ramach warsztatów, mgr Joanna Kusa ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UAM w Poznaniu, pomysłodawczyni wydarzenia, omówiła kształtowanie się świadomości ciała podczas ćwiczeń i zaprezentowała cykl zdjęć ukazujących szeroki wachlarz aktywności seniorów. Następnie zaprosiła uczestników seminarium na salę gimnastyczną do wspólnych zajęć ruchowych przy relaksacyjnej muzyce. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze sprzyjającej budowaniu wzajemnych relacji.

Podsumowanie imprezy odbyło się przy kawie i słodkim poczęstunku. Organizatorzy zapowiedzieli, iż podobne spotkania dla seniorów będą odbywały się cyklicznie.

Maria i Jan Błaszczak

Zajęcia ruchowe przy relaksacyjnej muzyce, w których udział wzięli m.in. słuchacze ULTW fot. Zb. Państwa Błaszczak
Idź do oryginalnego materiału