Sfinansują studia, a potem umorzą kredyt. Warunek? Praca w budżetówce przez 10 lat. "Chcemy pomóc"

kobieta.gazeta.pl 7 godzin temu
Płatne studia medyczne to marzenie wielu młodych ludzi. Niestety koszty bywają barierą nie do przeskoczenia. Bank Gospodarstwa Krajowego postanowił wyciągnąć rękę do studentów. Oferuje kredyt, który pomoże w sfinansowaniu nauki. Jakie są warunki?
Jak można przeczytać na media.bgk.pl, o kredyt na sfinansowanie nauki mogą ubiegać się studenci płatnych kierunków lekarskich studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych oraz studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w uczelniach niepublicznych. Możliwe jest sfinansowanie studiów wyłącznie w języku polskim. Spłata jest odroczona i zaczyna się dopiero 12 lat po zakończeniu nauki.


REKLAMA


Zobacz wideo Balneolog, ftyzjatra i inni - mniej znane specjalności lekarskie


Trzeba spełnić dwa warunki. Ile osób wzięło kredyt na studia medyczne?
Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych został uruchomiony przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego 18 lipca 2022 roku. - To rozwiązanie dla kandydatów, którzy dostali się na płatne studia na kierunku lekarskim, ale wysokość czesnego przekracza możliwości finansowe ich rodziny. Zasady spłaty są dogodne i odroczone do czasu, gdy młody lekarz będzie miał stabilne źródło dochodów, a jeżeli spełni warunki programu, cały dług zostanie umorzony - wyjaśnił ekspert ds. programów i funduszy rządowych w BGK Piotr Sawicki. Dodał, iż Bank Gospodarstwa Krajowego pomógł już sfinansować naukę 4265 studentów. Łączna kwota umów kredytowych to 900 mln zł. Program zakłada możliwość umorzenia do 100 proc. kwoty kredytu. Pierwszym warunkiem jest przepracowanie 10 lat w publicznej służbie zdrowia, a drugim uzyskanie tytułu specjalisty w dziedzinie uznanej za priorytetową. Wnioski można składać w Banku Pekao S.A., z którym BGK podjął współpracę.


Kredyt na studia medyczne 2025pexels.com/Tima Miroshnichenko


Kredyt na studia medyczne 2025. Skorzystają też inni
Kredyt jest udzielany na okres do 6 lat, czyli tyle, ile realizowane są studia medyczne. BGK przekonuje, iż oprocentowanie jest preferencyjne (udzielane na lepszych warunkach niż standardowe). Pokrywa też koszt odsetek na czas nauki. - W systemie ochrony zdrowia możemy mieć nowe szpitale, najnowocześniejszy sprzęt, najlepsze technologie medyczne, ale to nie wystarczy, o ile nie będziemy mieli ludzi, o ile nie będziemy mieli personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych. Chcemy pomóc w zdobyciu wykształcenia młodym zdolnym osobom, których często nie stać na naukę - mówił w 2022 roku ówczesny minister zdrowia Adam Niedzielski.


To jednak nie wszystko. BGK ma też propozycję kredytu dla studentów innych kierunków. Im również oferuje wsparcie z Funduszu Kredytów Studenckich. Pieniądze wypłacane są przez 10 miesięcy w roku. Można je przeznaczyć na dowolny cel: utrzymanie, wynajem, zakup materiałów naukowych. - O kredyt z Funduszu Kredytów Studenckich można się ubiegać niezależnie od innych otrzymywanych świadczeń stypendialnych, ale trzeba spełniać wymóg dochodowy w wysokości 4000 zł na członka rodziny. Spłata rozpoczyna się nie później niż 2 lata po ukończeniu studiów - wytłumaczył Sawicki.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału