W czasie sześciotygodniowego pobytu na subkontynencie 25-osobowa grupa uczniów chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno kulturowe największej demokracji świata.
Młodzi podróżnicy stawiają przed sobą następujące cele:
- poznanie środowiska przyrodniczo–geograficznego subkontynentu indyjskiego,
- zapoznanie z kulturą i zróżnicowaniem religijnym,
- prowadzenie obserwacji terenowych przyrodniczych i socjologicznych, stanowiących materiał dla późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań,
- rozwijanie poczucia tolerancji,
- kreowanie postaw wolnych od szowinizmu, przesądów narodowych i religijnych uprzedzeń,
- studium postaci Mahatmy Gandhiego,
- kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
- naukę zachowania się w sytuacjach nietypowych,
- zebranie materiału filmowego i fotograficznego dla celów popularyzatorsko–ekspozycyjnych,
- zebranie eksponatów etnograficznych z przeznaczeniem muzealnym,
- pracę w charakterze wolontariuszy w ośrodkach Sióstr Miłości w Kalkucie,
- oddanie hołdu maharadżom indyjskim za ratunek i pomoc polskim dzieciom – uchodźcom w czasie II wojny światowej,
- wdrożenie do realizacji programu dwujęzycznego nauczania dzieci w szkole w Agrze.
Licealiści ze Słowaka rozpoczną swą przygodę z Orientem w Kolombo. Stamtąd rozpoczną eksplorację wyspy, zwiedzając między innymi Kandy, starożytne zabytki Anuradhapury, Polonnaruwy, Park Narodowy Yala. Odwiedzą także szkołę w Galle, którą dwadzieścia lat temu odbudowywali po fatalnym trzęsieniu ziemi i tsunami.
W planach zwiedzania południowej części Indii znalazły się miedzy innymi takie miejsca, jak Mamallapuram, Maduraj, Koczin i Hajderabad. Stamtąd przejadą do Kolkaty gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy.
Młodzi podróżnicy udowodnią, iż polską młodzież stać na bezinteresowne wspieranie biednych i cierpiących, co w naszym kraju nie pozostało zjawiskiem powszechnym. Ich wolontariat, będzie jak mam nadzieję, przykładem dla rówieśników i wartościową wizytówką Polski dla mieszkańców tych regionów Azji, a także odwiedzających ją turystów z różnych zakątków Ziemi.
Ostatni etap wyprawy rozpocznie się od pobytu w świętych miejscach: hindusów – Waranasi i buddystów – Sarnath. Wzdłuż Gangesu dotrą do Haridwaru i Riszikeszu, gdzie miedzy innymi realizować będą projekt „The Beatles a duchowość Orientu”. Wyprawowe „ostatki” poświęcą pełnej mogolskich monumentów Agrze i Fatehpur Sikri, zaś ostatnie chwile w indyjskiej metropolii – Delhi. Powrót z wyprawy nastąpi 24 sierpnia, a oficjalne powitanie w szkole – w poniedziałek 1 września 2025 r. ok. godziny 10.00 w Ogrodach Słowaka Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.
W wyprawach chorzowskiego „Słowaka”, bo tak popularnie zwane jest jedno z najlepszych liceów na Śląsku, wzięło udział w ich ponadtrzydziestoletniej historii kilkuset uczniów i absolwentów. Młodzi podróżnicy w czasie dwumiesięcznych pobytów poza Europą poznawali Indie, Nepal, Pakistan, Bangladesz, Sri Lankę (tam między innymi uczestniczyli w odbudowie szkoły zniszczonej przez tsunami), Tajlandię, Birmę, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję, a jako jej absolwenci przemierzają naszą planetę wszerz i wzdłuż. W 2011, 2013 i 2015, 2017, 2019 i 2023 roku licealiści z Chorzowa połączyli pasjonującą podróż po Indiach z pracą jako wolontariusze w domach opieki w Kolkacie, prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Miłości (św. Matki Teresy).
Patronat nad tegorocznym przedsięwzięciem objęli: Polskie Towarzystwo Geograficzne, Ambasado Republiki Indii w RP Nagma Mohamed MallickPrezydent Miasta Chorzów Szymon Michałek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek, oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego prof. dr hab. Jerzy Buzek.