Bardzo często spotykamy się z tezą, że jeżeli nie ma się średniej powyżej 5,0, to nie ma co patrzeć na oferty stypendiów. Bo dla kogo są stypendia? Dla szczególnie uzdolnionych uczniów, to jasne! Czy jednak na pewno tak jest? Przeczytajcie nasz artykuł!
Kim jest szczególnie zdolny uczeń?
Kiedy myślimy o uzdolnionym uczniu, na myśl najczęściej przychodzi nam osoba, która co roku przynosi do domu świadectwo z czerwonym paskiem. To jednak duże uproszczenie idei „bycia zdolnym”. Świat nie kończy się przecież na samych piątkach w dzienniku. Organizatorzy programów stypendialnych też to wiedzą. Wystarczy wspomnieć, iż mamy bardzo różne rodzaje stypendiów. Tak, są stypendia naukowe, ale poza tym istnieją też stypendia sportowe, artystyczne, socjalne a także mieszane albo stawiające na zupełnie inne kryteria.
W tym sensie zarówno uczeń, który zbiera najlepsze oceny ze sprawdzianów, jak i ten, który doskonale radzi sobie w sporcie, uwielbia malować albo pisać opowiadania, albo ma jeszcze inne zainteresowania (np. jest aktywny społecznie) będzie rozumiany jako szczególnie uzdolniony! Każdy z nich ma szansę na znalezienie swojego wymarzonego stypendium.
Faktycznie, osiągnięcia naukowe (rozumiane nie tylko jako średnia ocen, ale np. udział w konkursach czy olimpiadach) to częste kryterium przy przyznawaniu stypendium. Jednakże nasze badanie Mapa Stypendiów IV udowadnia, iż nie jedyne.
Czy są stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów?
Na pytanie postawione w nagłówku możemy odpowiedzieć: na pewno wiele stypendiów jest po prostu dla uczniów. Według naszych badań 32% przebadanych przez nas programów stypendialnych jest przeznaczonych wyłącznie dla uczniów. Daje to 282 programy w skali kraju. Czy jednak średnia stanowi jedyne kryterium? Jak już wspomnieliśmy wyżej – absolutnie nie. Wiele programów jest hybrydowych, tzn. zawiera kilka komponentów składowych (np. naukowo-artystyczno-sportowe). Inne kryterium stosowane przez niektóre organizacje? Można tu wymienić działalność społeczną i wolontariat (46 przebadanych organizacji zastosowało takie kryterium). Innym może być przedstawienie atrakcyjnego projektu artystycznego, naukowego lub rozwojowego (27 przypadków).
Stypendia są dla wszystkich!
Może już wiecie, iż stypendia dla szczególnie uzdolnionych uczniów to mit, ale wciąż nie jesteście przekonani, czy stypendium jest dla Was. Możemy Was zapewnić, iż rynek stypendiów jest bardzo szeroki i bogaty. Sami organizatorzy wskazują przede wszystkim dwa cele, jakie według nich mają programy stypendialne:
- wspieranie talentów osób zdolnych,
- wyrównywanie szans edukacyjnych osób z mniejszymi szansami.
Jeszcze raz chcemy bardzo mocno podkreślić, iż zdolna osoba to nie zawsze musi być osoba z najwyższą średnią! Każdy z nas ma swoje indywidualne zdolności, choćby jeżeli wyniki szkolne nie są tego idealnym odbiciem. Osobom z niższą średnią może być na pierwszy rzut oka trudniej znaleźć stypendium. Jednak kiedy zagłębić się w szereg ogłoszeń o naborach do programów stypendialnych, widać, jak wiele jest różnorodnych możliwości.
Gdzie szukać szczegółowych informacji o stypendiach?
Po pierwsze, warto oczywiście regularnie przeglądać portal MojeStypendium.pl
Po drugie, koniecznie zajrzyjcie na stronę internetową swojego samorządu. Jednostki samorządowe są najczęstszymi organizatorami programów stypendialnych w Polsce.
Po trzecie, warto zaglądać na strony szkół i uczelni (także zagranicznych!) czy kuratoriów oświaty.
Kiedy należy składać wniosek o stypendium?
Z naszego doświadczenia wynika, iż najwięcej programów stypendialnych dla uczniów ma swój początek na wiosnę, zaś szczyt sezonu stypendialnego przypada na wrzesień.
Możecie mieć realny wpływ na funkcjonowanie i kształt portalu! Zbieramy sugestie, komentarze, współpracujemy z wolontariuszami online oraz budujemy relacje z darczyńcami. Wspieraj nas w serwisie Patronite.pl – dzięki wpłatom możemy rozwijać ten rzetelny, dostępny dla wszystkich portal edukacyjny o stypendiach!
Fundacja Dobra Sieć nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte przez użytkowników serwisu na podstawie informacji opublikowanych na stronach www.mojestypendium.pl. Rozpowszechnianie całości lub fragmentów tekstów zamieszczanych w serwisie www.mojestypendium.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych bez podania źródła wymaga zgody serwisu www.mojestypendium.pl.