Balbina, bo o tym imieniu mowa, to tak naprawdę żeński odpowiednik imienia Balbin, którego źródeł można doszukiwać się w języku łacińskim. Oznacza kogoś, kto ma problemy z wysłowieniem się, a dosłownie: jąkałę. Początkowo było jedynie przezwiskiem, a z czasem upowszechniło się tak bardzo, iż zaczęto nadawać je dzieciom jako imię. Podobnie jak z imieniem Amelia. Chociaż piękne i wyjątkowe, tak naprawdę oznacza osobę bez ręki lub nogi (amelia to wada wrodzona polegająca na całkowitym braku kończyny lub kończyn).
REKLAMA
Zobacz wideo Majka Jeżowska w rzeczywistości nazywa się inaczej. "Moje imię kojarzyło mi się z cmentarzem" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Balbina - wyjątkowe imię, które odchodzi do lamusa
Balbina to dziś imię, które nie należy do grona tych popularnych. W zeszłym roku otrzymało je zaledwie sześć dziewczynek, jednak w latach PRL-u było ono prawdziwym hitem na porodówkach. W latach 50. i 60. XX w. ogromną popularność zyskała za sprawą dobranocki o Gąsce Balbince i jej przyjacielu, sepleniącym kurczaku Ptysiu. Wieczorną bajkę emitowała Telewizja Polska, a sam pomysł został zaczerpnięty z komiksu ukazującego się od 1957 roku w dziecięcym tygodniku "Świerszczyk".
Imię Balbina kojarzy się z dobrocią
Imię Balbina kojarzone jest dziś przez wiele osób z dobrocią, serdecznością i ogromnymi pokładami cierpliwości. Kobiety, które je noszą, uważa się za pewne siebie. Budzą też szacunek i podziw. Ponoć Balbiny mają też "szósty zmysł", czyli zdolność do głębokiego rozumienia emocji innych, co sprawia, iż są wyjątkowo dobrymi słuchaczami i przyjaciółmi.
Balbina imieniny obchodzi 11 marca, 31 marca i 2 grudnia. Najpopularniejszymi zdrobnieniami imienia Balbina są: Balbinka, Balbisia, Balbi, Balbiśka, Balba, Binka, Balbinia.