Związki zawodowe sektora hotelarskiego PEO i SEK podejmują dziś decyzje o dalszych działaniach i ewentualnych protestach w związku z brakiem pełnego wdrożenia zbiorowej umowy w całym sektorze. Jak przekazał sekretarz generalny PEO Neofytos Timinis, związki działają w porozumieniu i nie wykluczają zdecydowanych kroków w szczycie sezonu turystycznego. Jednocześnie oczekują od ministra pracy jasnej deklaracji, czy podpisana umowa rzeczywiście ma charakter branżowy i obejmuje wszystkich pracowników hoteli.
Pracodawcy uspokajają, związki oskarżają
Z kolei prezes stowarzyszenia hotelarzy PASYXE Christos Angelidis twierdzi, iż nie ma potrzeby kontynuowania tej dyskusji w sezonie, i zapewnia, iż tam, gdzie są udokumentowane przypadki naruszeń, obowiązuje jasna procedura w ramach kodeksu stosunków pracy. Związki jednak podkreślają, iż wielu hotelarzy nie przestrzega umowy i domagają się, by PASYXE zmusiło swoich członków do jej wdrażania.
Praca cudzoziemców i praktyki bez wynagrodzenia
Szczególną uwagę związki zwracają na zatrudnianie cudzoziemców spoza UE, które według nich jest niekontrolowane i niezgodne z prawem. Wielu hotelarzy miało już otrzymać w tej sprawie pisma z Departamentu Pracy. Kontrowersje budzi również kwestia studentów – PASYXE w maju wystąpiło do Ministerstwa Edukacji z prośbą o zniesienie obowiązku wynagradzania studentów odbywających praktyki zawodowe. Zdaniem związków to próba ominięcia przepisów i pogorszenia warunków pracy.

FAQ
Czy umowa zbiorowa obowiązuje wszystkich pracowników hoteli?
Związki zawodowe twierdzą, iż tak, ponieważ ma charakter branżowy. Pracodawcy utrzymują, iż dotyczy tylko tych firm, które ją podpisały.
Czy cudzoziemcy pracujący w hotelach są zatrudniani legalnie?
Związki wskazują na przypadki nielegalnego zatrudnienia i podkreślają, iż Departament Pracy już interweniował w tej sprawie.
Dlaczego związki rozważają protest?
Chcą wymusić pełne wdrożenie umowy zbiorowej i zapobiec dalszemu obniżaniu standardów zatrudnienia w branży hotelarskiej.