Uczelnie w Ontario zagrożone masowymi zwolnieniami z powodu drastycznego spadku liczby studentów

bejsment.com 9 godzin temu

Związek zawodowy pracowników sektora publicznego w Ontario ostrzega, iż szkoły wyższe w prowincji mogą niedługo zlikwidować niemal 10 tysięcy miejsc pracy, a około 600 programów może zostać zawieszonych lub całkowicie anulowanych.

Informacja ta została ujawniona po decyzji arbitra w sprawie pomiędzy związkiem zawodowym a College Employer Council. Orzeczenie uwypukliło poważne trudności, z jakimi borykają się uczelnie od momentu wprowadzenia w 2024 roku federalnych ograniczeń dotyczących liczby zagranicznych studentów.

Zgodnie z decyzją arbitra, 23 z 24 publicznych college’ów w Ontario zanotowało aż 48-procentowy spadek liczby zapisów studentów spoza Kanady pomiędzy wrześniem 2023 a 2024 rokiem. W efekcie do wiosny 2025 roku zawieszono lub zakończono działanie ponad 600 programów, a cztery uczelnie zamknęły swoje kampusy lub zapowiedziały ich likwidację.

W swoim orzeczeniu arbiter określił sytuację jako „niepokojącą”. Zaznaczył, iż w 19 instytucjach szkolnictwa wyższego w Ontario pracę straciło już ponad 8000 osób. Związek OPSEU szacuje, iż po uwzględnieniu brakujących danych z pozostałych uczelni liczba ta może sięgnąć 10 tysięcy.

Obecny kryzys jest bezpośrednim następstwem decyzji rządu federalnego, który nałożył limity na liczbę pozwoleń na naukę dla zagranicznych studentów. Władze Ontario, w odpowiedzi, utrzymały liczbę miejsc na uniwersytetach, ale zdecydowały się na ograniczenie naboru w college’ach. To poważnie uderzyło w finanse tych instytucji, które w znacznym stopniu polegały na opłatach od studentów z zagranicy – według szacunków przed wprowadzeniem limitów stanowiły one około 32 proc. ich dochodów.

Związek OPSEU twierdzi, iż prowincja przez lata korzystała z finansowego wkładu studentów zagranicznych, by uniknąć zwiększenia własnych nakładów na szkolnictwo. Teraz – jak podkreślają związkowcy – koszt tego niedofinansowania ponoszą lokalne społeczności i pracownicy. OPSEU zapowiedziało działania na rzecz gruntownej reformy i wzmocnienia systemu szkolnictwa wyższego w Ontario.

Podczas gdy pracownicy uczelni tracą zatrudnienie, roczne dane o wynagrodzeniach pokazują, iż pensje prezydentów uczelni wzrosły. Najlepiej opłacany prezydent college’u w Ontario otrzymał ponad 600 tysięcy dolarów w 2024 roku, a drugi w kolejności – prawie pół miliona.

Krytycy rządu premiera Douga Forda apelują o zwiększenie środków na uczelnie publiczne, ostrzegając, iż brak pomocy finansowej może prowadzić do dalszych cięć, szczególnie dotkliwych dla mniejszych miast i regionów.

Po wprowadzeniu federalnych ograniczeń rząd prowincji zadeklarował ponad miliard dolarów wsparcia dla sektora, choć była to kwota niższa niż ta sugerowana przez jego własnych doradców. Dodatkowo, wiosną zapowiedziano kolejny pakiet w wysokości 750 milionów dolarów, skierowany głównie na rozwój programów z obszaru STEM (nauki, technologia, inżynieria, matematyka).

Rzecznik Ministerstwa Szkół Wyższych, Uniwersytetów, Badań i Bezpieczeństwa odrzucił zarzuty o celowe niedofinansowanie uczelni, nazywając je „całkowicie bezpodstawnymi”. Podkreślił też, iż to rząd federalny odpowiada za ograniczenia w zakresie liczby studentów zagranicznych, a decyzje dotyczące cięć kadrowych czy zamykania programów należą do samych instytucji.

„Jak zawsze, nasz rząd będzie inwestować w system szkolnictwa wyższego finansowany ze środków publicznych, aby umożliwić studentom zdobycie wykształcenia, które przygotuje ich do udanej kariery zawodowej i pozytywnie wpłynie na gospodarkę” – zapewnił rzecznik.

Idź do oryginalnego materiału