We wtorek 13 maja rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty, w których udział weźmie prawie 355 tys. uczniów. Na napisanie testów z j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego będą mieli więcej czasu niż dotychczas.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego odbędzie się we wtorek, z matematyki – w środę, a z j. obcego nowożytnego – w czwartek. Każdy rozpocznie się o godz. 9.00.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej – połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Jak poinformowała CKE, w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych ponad 354 tys. 940 uczniów z ponad 12 tys. 850 szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. 280 uczniów – obywateli Ukrainy z ok. 3 tys. 950 szkół.
Zgodnie z niedawną nowelizacją, tegoroczni ósmoklasiści będą mieli więcej czasu w napisanie egzaminu z każdego przedmiotu. Ministerstwo edukacji argumentuje, iż zmiana pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę.
Egzamin z j. polskiego potrwa 150 minut. Czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać jednak przedłużony – w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu – o nie więcej niż 75 minut, a w przypadku uczniów – obywateli Ukrainy – o nie więcej niż 115 minut.
Ukraińscy uczniowie w tym roku są zwolnieni z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty z j. polskiego na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. jeżeli jednak zadeklarowali, iż chcą go napisać, mogą to zrobić. Taką wolę wyraziło 5 tys. 422 uczniów.
Środowy egzamin z matematyki potrwa 125 minut (może zostać przedłużony o 65 minut), a czwartkowy – z języka obcego nowożytnego – 110 minut (może zostać przedłużony o 55 minut).
Zdecydowana większość (98,4 proc.) ósmoklasistów zadeklarowało przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki (wybrało go 1,4 proc. uczniów). Spośród uczniów – obywateli Ukrainy największa grupa (67,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z j. angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpi 31,2 proc. ukraińskich uczniów.
Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w terminie dodatkowym – w dniach 10-12 czerwca.
Po zakończeniu egzaminu, każdego dnia po południu arkusze będą publikowane na stronach internetowych CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Zaświadczenia lub informacje o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty zostaną przekazane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne do 4 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, a także zostaną ogłoszone ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty.
Czytaj także:

CKE zmieniła zasady oceniania jednego z zadań egzaminu ósmoklasisty
Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) modyfikuje sposób oceny jednego z zadań na egzaminie kończącym szkołę podstawową, polegającego na napisaniu m.in. zaproszenia, ogłoszenia lub rozprawki. Według komisji uczeń nie powinien mieć...
Czytaj więcejDetailsCzytaj także:

MEN i MON zainaugurowały 3. edycję programu „Edukacja z wojskiem”
Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i ministra edukacji Barbara Nowacka podpisali w poniedziałek (14 kwietnia) list intencyjny dotyczący kontynuacji projektu "Edukacja z wojskiem". Jak mówiła Nowacka, w ramach 3. edycji...
Czytaj więcejDetails