Duże zainteresowanie studiami na UAM. Które kierunki okazały się najpopularniejsze?

codziennypoznan.pl 13 godzin temu

Zakończony 9 lipca etap rejestracji internetowej dotyczył studiów stacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych magisterskich. Wyniki postępowania kwalifikacyjnego zostaną ogłoszone 18 lipca o północy.

Największą liczbę kandydatów przyciągnęła psychologia – ponad 2200 osób złożyło opłacone zgłoszenia, co daje jej również pierwsze miejsce pod względem liczby osób na jedno miejsce (ponad 19 chętnych). Na podium popularności znalazły się również prawo (ponad 1600 zgłoszeń) i filologia angielska (ponad 1100 zgłoszeń). Wysokim zainteresowaniem cieszyły się także dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz kierunek zarządzanie i prawo w biznesie – na każdy z nich wpłynęło ponad 700 zgłoszeń.

Pod względem liczby kandydatów przypadających na jedno miejsce, poza psychologią bardzo konkurencyjne okazały się filologia koreańska (ponad 12 osób na miejsce), zarządzanie i prawo w biznesie (ponad 11 osób na miejsce), a także filologia angielsko-chińska, japonistyka i prawo – na każdą z tych specjalności przypadało ponad 9 kandydatów na jedno miejsce.

Zakwalifikowani kandydaci mają czas do 21 lipca, aby dopełnić wymaganych formalności. W tym terminie muszą złożyć wymagane dokumenty w Systemie Internetowej Rekrutacji. jeżeli nie zamierzają podjąć studiów, mogą zrezygnować, a osoby, które nie znalazły się w pierwszej turze przyjęć, mają możliwość złożenia oświadczenia o podtrzymaniu chęci studiowania, a w przypadku rezygnacji innych kandydatów mogą zostać zakwalifikowane w kolejnych etapach.

W roku akademickim 2025/2026 UAM przygotował ponad 15 tysięcy miejsc, z czego ponad 11 tysięcy przypada na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite magisterskie. Cały proces rekrutacji odbywa się online, za pośrednictwem Systemu Internetowej Rekrutacji.

Uczelnia nie tylko przyciąga rzesze kandydatów, ale też stale poszerza swoją ofertę. W tym roku pojawiło się kilka nowości. Wydział Anglistyki zaprasza na kierunki geoanglistyka: literatura, kultura i komunikacja medialna oraz niderlandystyka, oferowaną na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa proponuje Communication and Media Studies – studia drugiego stopnia w języku angielskim. Nowe kierunki pojawiły się również na Wydziale Chemii (chemia nauczycielska – studia II stopnia) oraz na Wydziale Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej, gdzie uruchomiono kierunek gospodarka przestrzenna i rozwój terytorialny.

Idź do oryginalnego materiału