Fundacja Adamed z programem „Wspierająca Szkoła” – projekt zdał egzamin

agencja-informacyjna.com 20 godzin temu
Zdjęcie: Fundacja Adamed „Wspierająca Szkoła”


Agencja Informacyjna: 86 proc. respondentów badania, przeprowadzonego na zlecenie Adamed, uważa, iż w Polsce konieczne jest większe wsparcie dla szkół i rodziców w zakresie pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży. By wzmocnić dobrostan uczniów, Fundacja Adamed, wraz z serwisem Życie warte jest rozmowy, w 2023 roku, rozpoczęła projekt „Wspierająca Szkoła”. Celem programu jest budowanie wspierającego otoczenia dla młodych osób, w kryzysie psychicznym.

Spis treści

Dramat w liczbach: Samobójstwa niepełnoletnich
Co to jest program Wspierająca Szkoła?
Jakie są efekty programu Wspierająca Szkoła?
Czy program Wspierająca Szkoła jest objęty patronatem MEN?
Jak narodził się pomysł programu Wspierająca Szkoła?
Co dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz sądzi o ludzkim życiu i zdrowiu?
Kto współpracuje przy realizacji programu Wspierająca Szkoła?
Ile szkół wzięło udział w programie Wspierająca Szkoła?
Co to jest Fundacja Adamed?
Jakie są najważniejsze programy Fundacji Adamed?
Kto zasiada w zarządzie Fundacji Adamed?

Dramat w liczbach: Samobójstwa niepełnoletnich

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż w 2024 r. aż 2.181 dzieci i nastolatków do 19. roku życia podjęło próbę samobójczą, z czego 127 zakończyło się śmiercią. Oznacza to, iż każdego dnia sześć młodych osób w Polsce próbuje odebrać sobie życie. To oczywiście tylko najtragiczniejszy „wierzchołek góry lodowej”, bo wiele dramatów niepełnoletnich, co prawda nie koczy się tak dramatycznie, co nie oznacza, iż ich nie ma. Z pewnością jest jest ich wielokrotnie więcej niż prób samobójczych. W odpowiedzi m.in. na te alarmujące dane powstał program Wspierająca Szkoła, realizowany przez Fundację Adamed i serwis Życie Warte Jest Rozmowy.

Co to jest program Wspierająca Szkoła?

„Wspierająca Szkoła” to program skierowany do uczniów, rodziców i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którego celem jest profilaktyka zachowań samobójczych, dostarczenie wiedzy nauczycielom, rodzicom oraz grupie rówieśniczej. Uczy, jak być wsparciem dla młodych osób w kryzysie, gdzie szukać pomocy i jak jej udzielać

Jakie są efekty programu Wspierająca Szkoła?

W czerwca 2025 r. Fundacja Adamed, wraz serwisem Życie Warte Jest Rozmowy, wręczyły certyfikaty uczestnictwa w programie Wspierająca Szkoła. W ciągu 7 miesięcy program dotarł do niemal 740 pracowników szkół oraz 1.200 rodziców i opiekunów. Uczestnicy przeznaczyli łącznie 520 godzin dydaktycznych na rozwijanie kompetencji niezbędnych do skutecznego rozpoznawania i przeciwdziałania kryzysom psychicznym wśród dzieci i młodzieży. Certyfikaty potwierdzające udział w programie Wspierająca Szkoła, z rąk Pauliny Piechny-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz organizatorów inicjatywy, odebrało 26 placówek edukacyjnych z całej Polski.

Czy program Wspierająca Szkoła jest objęty patronatem MEN?

I edycja programu została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej (MEN). W wydarzeniu wręczenia certyfikatów uczestniczyła Paulina Piechna-Więckiewicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która podkreślała, iż ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży to priorytet resortu edukacji: – „Ministertwo Edukacji Narodowej wdraża szereg działań, które mają na celu zwiększenie dostępności do wsparcia psychologiczno-pedagogicznego w szkołach, szkolenia nauczycieli oraz specjalistów, a także promowania edukacji zdrowotnej. Ponadto resort podejmuje także współpracę z organizacjami pozarządowymi i instytucjami, które – jak Fundacja Adamed – realizują wartościowe inicjatywy, odpowiadające na realne potrzeby młodych ludzi. Program Wspierająca Szkoła jest przykładem właśnie takiego działania – kompleksowego, merytorycznego i opartego na zrozumieniu wyzwań, z jakimi mierzą się uczniowie i nauczyciele.” – Oznajmiła Pauliny Piechny-Więckiewicz – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Jak narodził się pomysł programu Wspierająca Szkoła?

Pomysł programu Wspierająca Szkoła zrodził się z osobistych doświadczeń dr n. med. Małgorzaty Adamkiewicz, która jest prezesem Fundacji Adamed i jej córki Laury Adamkiewicz. Obydwie panie zetknęły się z luką w systemowym wsparciu psychicznym młodzieży.

„Pomysł stworzenia programu Wspierająca Szkoła pojawił się, gdy moja koleżanka podzieliła się ze mną swoimi problemami emocjonalnymi.” – Wspomina Laura Adamkiewicz. – „Była to dla mnie trudna sytuacja, ponieważ bardzo chciałam pomóc, ale we adekwatny sposób. To wydarzenie uświadomiło mi, iż ja i moi rówieśnicy nie mamy wystarczającej wiedzy i narzędzi, by skutecznie reagować. Dlatego też zaangażowałam się w opracowywanie poradników oraz gry edukacyjnej skierowanej do uczniów i uczennic, biorących udział w programie. Dzięki temu, materiały te uwzględniają perspektywę i punkt widzenia młodej osoby.” – Wyjaśnia Laura Adamkiewicz.

Co dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz sądzi o ludzkim życiu i zdrowiu?

„Dla mnie jako lekarza, nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i zdrowie.” – Oświadczyła dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz. –„Dla rodzica nie istnieje większa tragedia niż śmierć dziecka.Dlatego to właśnie my, dorośli, ponosimy odpowiedzialność za stworzenie bezpiecznego, wspierającego środowiska, w którym młode pokolenie będzie mogło rozwijać się, uczyć i budować swoją przyszłość. Na tym fundamencie opiera się idea programu Wspierająca Szkoła. My w Fundacji Adamed wierzymy, iż możemy – i musimy – robić więcej.Dlatego nieustannie rozwijamy nasze działania, by wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Bo przyszłość zaczyna się tutaj, dziś – w sercach i umysłach młodych ludzi.” – Uważa dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz.

Kto współpracuje przy realizacji programu Wspierająca Szkoła?

Program Wspierająca Szkoła realizowany jest we współpracy z ekspertami, z serwisu Życie Warte Jest Rozmowy, w tym suicydologami, psychologami i edukatorami. – „I edycja programu Wspierająca Szkoła pokazała nam, jak ogromne potrzeby systemowe są obecne w tym zakresie.’ – Oznajmiła dr Halszka Witkowska – pomysłodawczyni i koordynatorka serwisu Życie Warte Jest Rozmowy, współorganizatora programu Wspierająca Szkoła. – „Jednocześnie dyrekcje, kadra, jak i rodzice szkół, z jakimi współpracowaliśmy w tej edycji programu Wspierająca Szkoła, okazali prawdziwą otwartość, chęć i zaangażowanie, chcąc poznać narzędzia, metody i sposoby pomocy oraz wsparcia młodym podopiecznym w kryzysie. Śmiało mogę powiedzieć, iż dorośli pracujący w nich z młodzieżą są przygotowani, by im towarzyszyć w trudnych momentach.” – Uważa dr Halszka Witkowska – pomysłodawczyni i koordynatorka serwisu Życie Warte Jest Rozmowy, współorganizatora programu Wspierająca Szkoła.

Ile szkół wzięło udział w programie Wspierająca Szkoła?

W pilotażu oraz I edycji programu Wspierająca Szkoła wzięło udział łącznie 30 szkół z całej Polski. Każda z tych placówek, uzyskała dostęp do 4. szkoleń dla nauczycieli i pracowników, webinaru dla rodziców, a także do indywidualnych konsultacji z suicydologiem. Oprócz tego, wszystkie placówki przygotowały spersonalizowaną procedurę kryzysową oraz powołały zespół kryzysowy w przypadku sytuacji zagrożenia życia i zdrowia psychicznego.

Co to jest Fundacja Adamed?

Fundacja Adamed została założona z myślą o wspieraniu rozwoju utalentowanej młodzieży oraz promowaniu nauk ścisłych i przyrodniczych. Jej działalność obejmuje integrację środowiska akademickiego z sektorem farmaceutycznym, medycznym i biotechnologicznym, promując ideę współpracy. Dzięki temu Fundacja Adamed stara się przyczyniać do rozwoju edukacji i wiedzy w Polsce.

Jakie są najważniejsze programy Fundacji Adamed?

Wśród najważniejszych programów realizowanych przez Fundację Adamed wyróżnia się Adamed SmartUP, którego misją jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych wśród polskich uczniów szkół średnich. Program ten ma na celu pomoc najbardziej zdolnej młodzieży w ujawnianiu ich intelektualnego potencjału. Jest to inicjatywa, która bezpośrednio wpisuje się w cele Fundacji, tj. rozwój, edukacja i dzielenie się wiedzą.

Kolejnym ważnym projektem jest Adamed Expert Foundation, realizowany we współpracy z Radą Naukową. Program ten ma na celu rozpowszechnianie wiedzy, zwłaszcza w dziedzinie ekspertyzy medycznej i biotechnologicznej, zarówno wśród profesjonalistów służby zdrowia, jak i szerszej publiczności. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesnego świata, w którym wiedza ekspercka i rozwój nauki odgrywają kluczową rolę.

Kto zasiada w zarządzie Fundacji Adamed?

Zarząd Fundacji Adamed tworzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży, co zapewnia skuteczną realizację jej misji. Prezesem Zarządu jest Małgorzata Adamkiewicz, a wiceprezesem Maciej Adamkiewicz. Członkiem Zarządu jest również Katarzyna Dubno. Ich zaangażowanie i wizja przekładają się na sukcesy Fundacji Adamed w promowaniu nauki i edukacji w Polsce.

Działalność Fundacji Adamed stanowi znaczący wkład w rozwój edukacyjny i naukowy w Polsce, inspirując młode pokolenia do odkrywania pasji do nauk ścisłych i przyrodniczych. Poprzez swoje programy i inicjatywy, Fundacja Adamed wspiera utalentowaną młodzież oraz przyczynia się do budowania silnego związku między światem nauki a potrzebami społeczeństwa.

Dziękujemy za przeczytanie tekstu do końca. Polecamy inne wiadomości zamieszczone na stronie internetowej www.agencja-informacyjna.com. Życzymy ciekawej lektury. Agencja Informacyjna

AI, Life /dec/ 11 lipca 2025 zdj. mat. prasowe

Idź do oryginalnego materiału