Kameralna szkoła z atmosferą

powiat.poznan.pl 4 godzin temu

Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Jadwigi Zamoyskiej w Kórniku obchodzi w tym roku 80-lecie powstania. – Jesteśmy małą i kameralną szkołą, ale mamy się czym pochwalić. Nasza działalność opiera się na życzliwej i mądrej współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli. Jej efektem jest praktycznie stuprocentowa zdawalność egzaminu maturalnego – mówi Emilia Stanny, dyrektor placówki, prowadzonej przez powiat poznański.

Pomysł powołania do życia szkoły ponadpodstawowej w Kórniku sięga czasów przedwojennych i wyszedł od ostatniego właściciela tamtejszego majątku, Władysława Zamoyskiego. Placówka miała mieć profil humanistyczny i działać w oparciu o zbiory Biblioteki Kórnickiej i muzeum. Po wojnie powrócono do tej idei, i tak 1 września 1945 roku Gimnazjum Ogólnokształcące-Koedukacyjne w Kórniku rozpoczęło swoją działalność. Pierwotna siedziba szkoły mieściła się w bnińskim ratuszu. w tej chwili placówka funkcjonuje przy kórnickim rynku. – Budynek, w którym się znajdujemy ma ponad sto lat. Wcześniej, najprawdopodobniej, był tutaj szpital, który został wybudowany przez kościół. Stąd krzyż od strony rynku – mówi dyrektorka.

Położenie szkoły w zabytkowym otoczeniu powoduje, iż wszelkie ewentualne remonty muszą być konsultowane z konserwatorem zabytków. – Nie ma też mowy o jakiejkolwiek rozbudowie w tym miejscu. Nie narzekamy jednak. Dysponujemy 12 salami, w których uczy się 14 oddziałów klasowych. Tak naprawdę jednak tych grup ze względu na to, iż część przedmiotów uczymy w rozszerzonej formie, jest blisko 50. Logistyczne przygotowanie planu lekcji jest więc sporym wyzwaniem. Korzystamy też z innych możliwości, by naszej młodzieży stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju. Uczniowie w ramach lekcji wychowania fizycznego korzystają z hali sportowej i boisk Ośrodka Sportu i Rekreacji Oaza w Kórniku. Ponadto wynajmujemy jedno pomieszczenie w Domu Integracji Międzypokoleniowej w Kórniku – dodaje.

– Bliskość kilku placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk pozwala na wzbogacenie oferty edukacyjnej zajęć przyrodniczych i humanistycznych. Na bieżąco współpracujemy też z poznańskimi uczelniami – zapewnia Emilia Stanny. W historii placówki nie brakowało ważnych wydarzeń. Jednym z nich na pewno było powołanie do życia, w 2011 roku Zespołu Szkół, i połączenie liceum z technikum. – Od początku specjalizujemy się tylko w jednym zawodzie. Jest to technik logistyk. Nasi uczniowie korzystają z zajęć praktycznych, które realizowane są w firmach, z którymi mamy umowy patronackie. Młodzież ma też od kogo czerpać wiedzę. Nauczyciel naszej placówki Łukasz Chmielarz dwa lata temu wygrał ogólnopolski konkurs i zdobył tytuł Zawodowca Roku – przypomina.

Obecnie w szkole w Kórniku uczy się 296 uczniów – 187 w liceum i 109 w technikum. – To młodzież przede wszystkim z naszej gminy, choć zdarzają się też pojedyncze osoby z Poznania czy Środy Wielkopolskiej. Dobre połączenia ze stolicą Wielkopolski powodują, iż część uczniów, w tym także ci z bardzo dobrymi wynikami w nauce, wybiera licea w Poznaniu. Nie robimy jednak z tego problemu. Już jakiś czas temu wypracowaliśmy sobie system pracy z uczniem, który wymaga wsparcia i dodatkowej pracy. I powiem nieskromnie, jesteśmy w tym dobrzy. To oczywiście wielka zasługa nauczycieli. To oni sprawiają, iż nasi uczniowie podnoszą swoje wyniki w nauce, a później z dobrymi ocenami zdają egzaminy maturalne – uważa dyrektor placówki.

Co na to sami podopieczni placówki? – Początkowo sam chciałem wybrać szkołę w Poznaniu, ale ostatecznie trafiłem tutaj. I bardzo się z tego cieszę, iż tak się stało. Szkoła jest mała, co sprawia, iż wszyscy się znamy. To duży atut. Oczywiście w takiej sytuacji trudno też coś ukryć, ale… tutaj nikt nie ma nic do ukrycia – śmieje się Tomasz Mikołajczak, z trzeciej klasy technikum i jednocześnie sekretarz Samorządu Uczniowskiego. – Zdecydowałem się na Kórnik z kilku powodów. Decydującymi czynnikami była bliskość domu, bardzo dobre opinie na temat zarówno szkoły, jak i nauczycieli oraz te dotyczące bardzo rodzinnej atmosfery, jaka tutaj panuje. I wszystko to się sprawdziło – dodaje Damian Zdziebkowski również z trzeciej klasy technikum, a także przewodniczący Samorządu Uczniowskiego.

Jak wszyscy zgodnie podkreślają, Zespół Szkół w Kórniku to bezpieczna i nowoczesna szkoła, ale mocno zakorzeniona w tradycji i lokalnej historii. – Wśród naszych byłych i obecnych uczniów są finaliści i laureaci olimpiad oraz konkursów przedmiotowych. Nasza młodzież co roku otrzymuje Stypendium Naukowe Prezesa Rady Ministrów, Stypendium Rady Powiatu w Poznaniu, Stypendium Fundacji Zakłady Kórnickie, a najlepsi sportowcy Stypendium Sportowe Starosty Poznańskiego. Znani absolwencie? Jest ich sporo. Tym najbardziej znanym w tej chwili jest Roman Giertych – zdradza Emilia Stanny. – Wspólnie tworzymy jedną społeczność. Wzajemnie czerpiemy od siebie jak najwięcej dobrego i wyznajemy wartości przyświecające naszej patronce – podsumowuje.

Zdjęcia: ZS w Kórniku, Maciej Pawlik, Tomasz Sikorski

Idź do oryginalnego materiału