Za nami pierwszy dzień matur – egzamin z języka polskiego. Dla wielu uczniów to najważniejszy sprawdzian w dotychczasowym życiu, symboliczny krok w dorosłość. Maturzyści z powiatu sokólskiego zasiedli dziś w salach egzaminacyjnych, by zmierzyć się z arkuszami przygotowanymi w Formule 2023, a niektórzy także w starszej Formule 2015.
📌 Liceum Ogólnokształcące w Sokółce
W sokólskim LO do egzaminu przystąpiło 93 uczniów. Jak podkreśliła dyrektor szkoły, Anetta Zubrzycka, jest to jedyna szkoła w regionie, w której wszyscy absolwenci podchodzą do matury.
Egzamin z języka polskiego rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:00 i trwał 240 minut. Uczniowie pracowali nad dwoma arkuszami egzaminacyjnymi.
– Czasem pojawia się u młodzieży stres i blokada, szczególnie w pierwszych minutach po otrzymaniu arkuszy. Ale gdy emocje opadną, większość przystępuje do pracy ze spokojem i skupieniem – mówiła dyrektor Zubrzycka.
📌 Zespół Szkół Rolniczych w Sokółce
Tutaj do matury z języka polskiego przystąpiło 49 uczniów w Formule 2023 oraz 7 absolwentów z lat ubiegłych w Formule 2015.
– Tegoroczna matura wymagała od uczniów napisania wypracowania na minimum 300 słów, a lista lektur była skrócona. Nauczyciele włożyli wiele pracy, by dobrze przygotować młodzież, ale ostateczny sukces zależy też od podejścia samych uczniów – podkreślił dyrektor szkoły Dariusz Żołądkowski.
Dodał, iż młodzież doskonale zdaje sobie sprawę z wagi tego egzaminu, co było widoczne po skupieniu i napięciu na sali.
📌 Zespół Szkół Zawodowych w Sokółce
Tu maturę z języka polskiego pisze 38 uczniów, natomiast matematykę – 36 maturzystów.
Dyrektor szkoły, Lech Czarnowicz, przekazał swoim uczniom słowa wsparcia i życzył im jak najlepszych wyników.
📌 Zespół Szkół w Dąbrowie Białostockiej
Do egzaminu z języka polskiego przystąpiło 65 uczniów, w tym 2 z roczników ubiegłych, natomiast egzamin z matematyki pisać będzie 70 osób, w tym 5 absolwentów z poprzednich lat.
📌 Zespół Szkół w Suchowoli
Tutaj maturę z języka polskiego rozpoczęło 18 tegorocznych absolwentów w Formule 2023 oraz 1 osoba z rocznika wcześniejszego w Formule 2015. Matematyka to wyzwanie dla 20 maturzystów – 18 tegorocznych i 2 ubiegłorocznych.
📚 Tematy wypracowania dotyczyły:
1️⃣ “Źródła nadziei w czasach trudnych dla człowieka”
2️⃣ “Jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka?”
Rozmawialiśmy z uczniami tuż po wyjściu z sal egzaminacyjnych. Choć towarzyszyły im emocje i stres, większość zgodnie przyznała – nie było tak źle, jak się spodziewali.
🗣 Zosia z Zespołu Szkół Zawodowych w Sokółce przyznała, iż przed egzaminem była sceptycznie nastawiona.
– Byłam trochę zrezygnowana, ale kiedy otworzyłam arkusz, od razu się uśmiechnęłam. Zobaczyłam lektury, które lubiłam i które sprawiały mi przyjemność podczas nauki. Kiedy przeczytałam tematy, wiedziałam, iż dam sobie radę – powiedziała z ulgą.
🗣 Piotr i Patryk, również z ZSZ, wyszli z sal zadowoleni.
– Arkusz był dobrze dopasowany do naszej wiedzy. Były teksty i tematy, które rozumieliśmy, a choćby lubiliśmy – mówili zgodnie.
🗣 Leon z sokólskiego ogólniaka ocenił egzamin bardzo pozytywnie.
– Matura z polskiego poszła mi świetnie. Nie był to trudny arkusz, byłem dobrze przygotowany. Spodziewałem się raczej tematów o patriotyzmie lub emocjach, ale te, które się pojawiły, były w porządku. Matematyki się nie boję – bardzo ją lubię i planuję napisać ją na 100%! Pr przede mną jeszcze angielski (podstawowy i rozszerzony), biologia i matematyka rozszerzona – mówił z entuzjazmem.
🗣 Hubert z LO w Sokółce wybrał temat o nadziei, odwołując się m.in. do Dżumy i Księgi Hioba.
– Zdecydowanie bardziej stresuję się matematyką – to nie jest moja mocna strona. Za to angielskiego się nie obawiam – to mój konik – przyznał.
🗣 Inny maturzysta z LO wspomniał, iż spodziewał się trudniejszego egzaminu.
– Zrobiłem wszystkie zadania. W rozprawce odwołałem się do Dżumy, Roku 1984 i Kamieni na szaniec. Matematyki się nie boję, mam pozytywne nastawienie. Stres? Zawsze jest. Jak mawiał mój pradziadek – tylko głupi się nie boją – mówił z uśmiechem.
🗣 Patrycja również wybrała pierwszy temat – o nadziei.
– Temat był przyjemny, bliski temu, co wcześniej przerabialiśmy. Pisałam o Dziadach cz. III, Chłopach i Folwarku Zwierzęcym. Mam nadzieję, iż reszta egzaminów pójdzie mi równie dobrze – przygotowywałam się solidnie przez 4 lata – opowiadała z optymizmem.
🗣 Z nieco innym odczuciem wyszli uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Sokółce.
– Dla nas egzamin nie był łatwy, ale daliśmy radę. Przez 5 lat nauczyciele świetnie nas przygotowywali. Chcemy szczególnie podziękować naszej pani od języka polskiego – mówił Damian, a Paweł dodał:
– Mamy nadzieję, iż wyniki będą wysokie. Trzymajcie za nas kciuki!
📅 Już jutro uczniowie zmierzą się z królową nauk – matematyką, a w środę z językiem obcym na poziomie podstawowym. Następnie rozpoczną się egzaminy na poziomie rozszerzonym.
✍️ Trzymamy mocno kciuki za wszystkich maturzystów z powiatu sokólskiego! Życzymy spokoju, koncentracji i jak najlepszych wyników! Powodzenia!
Sylwia Matuk, fot. Krzysztof Jacewicz, Jarosław Stasiulewicz, Piotr Białomyzy, Zespół szkół w Dąbrowie Białostockiej

















































