Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka – to motywy tegorocznej matury z języka polskiego.
Maturzyści mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich dotyczył źródła nadziei w czasach trudnych dla człowieka. Abiturienci mogli również rozważyć, jak błędna ocena sytuacji wpływa na życie człowieka. Wśród przykładowych odwołań literackich do tematów podano „Makbeta” Williama Szekspira, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
Jak przyznali naszemu reporterowi maturzyści, tematy były całkiem przyjemne.
Zadania w części testowej egzaminu odnosiły się m.in. do „Tanga” Sławomira Mrożka, „Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią”, fragmentu „Dziadów” Adama Mickiewicza, wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta oraz powieści George'a Orwella pt. „1984”.
Na napisanie egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści mieli 240 minut.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w tej formule składa się z trzech części. Maturzyści muszą rozwiązać dwa testy i napisać tekst własny - rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów. Pisząc tekst własny, maturzyści muszą odwołać się do utworów literackich i do wybranych kontekstów. Jednym z utworów musi być lektura obowiązkowa.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym w tej formule składa się z trzech części. Maturzyści muszą rozwiązać dwa testy i napisać wypracowanie na jeden z dwóch podanych tematów. Pisząc rozprawkę, muszą odwołać się do utworów literackich i do wybranych kontekstów (np. historycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, biblijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego i społecznego). Jednym z utworów musi być lektura obowiązkowa.
Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego na poziomie podstawowym Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować w poniedziałek po południu na swojej stronie internetowej.