Kanadyjczycy pracują zdalnie częściej niż obywatele jakiegokolwiek innego kraju

bejsment.com 3 dni temu

Kanadyjczycy pracują zdalnie średnio więcej dni w tygodniu niż pracownicy w jakimkolwiek innym kraju świata – wynika z globalnego badania.

Wyniki badania opublikowanego na początku miesiąca przez badaczy ze Stanford Institute for Economic Policy Research wskazują, iż Kanadyjczycy pracują zdalnie średnio 1,9 dnia w tygodniu. W badaniu wzięło udział 16 000 osób z 40 krajów, przy czym uwzględniono wyłącznie osoby z wykształceniem wyższym (po studiach college’owych lub uniwersyteckich), dlatego nie jest ono reprezentatywne dla całej populacji pracowników. Naukowcy podkreślają, iż celowo skupili się na tej grupie, ponieważ to ona najczęściej wykonuje zawody umożliwiające częściową pracę zdalną.

Drugie miejsce po Kanadzie zajęła Wielka Brytania, a tuż za nią uplasowały się Finlandia, Stany Zjednoczone, Niemcy i Chiny. Wysokie miejsca w rankingu zajęły także niektóre kraje europejskie, w tym Portugalia, Węgry i Niderlandy.

Wyniki badania zostały uporządkowane według państw i regionów. Badacze wyodrębnili pewne ogólne tendencje regionalne, choć wyniki różniły się pomiędzy poszczególnymi państwami.

Stwierdzono, iż praca zdalna jest najczęstsza w krajach anglojęzycznych – Kanadzie, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Nowej Zelandii i Irlandii – gdzie respondenci deklarowali, iż pracują zdalnie średnio od 1,5 do 2 dni w tygodniu. Najrzadziej pracę zdalną praktykowano w Grecji, Chinach, Japonii i Korei Południowej.

Osoby posiadające dzieci częściej wybierają model hybrydowy

Wyniki badania sugerują również, iż w 2023 roku praca zdalna uległa znacznemu ograniczeniu w porównaniu do roku poprzedniego, jednak w latach 2024–2025 jej poziom ustabilizował się.

Ustalono, iż pracownicy będący rodzicami częściej dzielą swój czas pracy pomiędzy dom a biuro, podczas gdy osoby bezdzietne częściej pracują w modelu całkowicie zdalnym lub całkowicie stacjonarnym – czytamy w raporcie.

Chociaż poziom pracy zdalnej wśród mężczyzn i kobiet na świecie jest podobny, zauważono, iż kobiety posiadające dzieci wykazują nieco większe zainteresowanie pracą zdalną.

Badanie zostało przeprowadzone dzięki internetowego kwestionariusza, udostępnionego panelom respondentów zrekrutowanym wcześniej przez firmę badawczą Bilendi. Ankiety prowadzono w Ameryce Północnej i Południowej, Europie, Azji, Oceanii i Afryce w okresie od listopada 2024 do lutego 2025 roku.

Kanadyjczycy cenią sobie elastyczność

Starsze badanie przeprowadzone w październiku 2024 roku przez Public Service Alliance of Canada wskazywało, iż 81 procent kanadyjskich respondentów uważa pracę zdalną za korzystną dla siebie, a około 66 procent wskazywało, iż praca zdalna zwiększa ich produktywność.

„Praca zdalna to nie tylko wygoda, to zdrowy rozsądek” – czytamy w raporcie.

Jedynie 15 procent respondentów popierało pomysł pracy głównie w trybie stacjonarnym. Badanie to, przeprowadzone online we współpracy z firmą spark*insights na zlecenie związku zawodowego walczącego o szerszy dostęp do pracy zdalnej, wykazało także, iż według respondentów praca zdalna sprzyja kreatywności, pasji, szczęściu i entuzjazmowi wśród pracowników.

Potwierdzały to również wcześniejsze dane Statistics Canada, z których wynikało, iż produktywność w kanadyjskiej administracji federalnej wzrosła w okresie pracy zdalnej o 4,5 procent w latach 2019–2023.

Idź do oryginalnego materiału