W niedzielę, 27 lipca, w kościele pw. św. Anny w Końskich odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę „Akcji Burza”. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy lokalnych władz oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Głównym punktem obchodów była uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali ksiądz dziekan Jacek Wieczorek – kapelan ŚZŻAK, oraz ksiądz Eugeniusz Tyburcy. Nabożeństwo miało wyjątkowo podniosły charakter i przyciągnęło licznie zgromadzonych mieszkańców, poczty sztandarowe oraz przedstawicieli środowisk kombatanckich. W homilii przypomniano kontekst historyczny „Akcji Burza”, prowadzonej przez Armię Krajową od stycznia 1944 do stycznia 1945 roku. Celem działań było zamanifestowanie suwerenności państwa polskiego wobec nadciągających wojsk sowieckich oraz pomoc walczącej Warszawie. W operację zaangażowanych było choćby 100 tysięcy żołnierzy AK, w tym wielu z Konecczyzny.
Podczas mszy głos zabrał burmistrz Krzysztof Obratański, który przypomniał o lokalnym wkładzie mieszkańców regionu w walkę o niepodległość. Wśród uczestników wydarzenia byli m.in. wiceburmistrz Krzysztof Jasiński oraz starosta konecki Grzegorz Piec i członek zarządu powiatu Dariusz Banasik.
Licznie reprezentowany był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – koło w Końskich, na czele z prezesem Andrzejem Kosmą i wiceprezesem Tomaszem Słoką. Obecny był także prezes Fundacji „Pamięć i Niepodległość”, mecenas Jan Nowak.
Szczególnie wzruszającym momentem była obecność kpt. Zdzisława Kowalskiego ps. „Wiśnia” – najstarszego żyjącego uczestnika „Akcji Burza” i najstarszego żołnierza Armii Krajowej wciąż mieszkającego w Końskich. Jego postać budziła ogromny szacunek i poruszenie wśród zebranych.

Po lewe Andrzej Kosma, po prawej kapitan Zdzisław Kowalski
Po mszy delegacje złożyły znicze i wieńce pod pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę świątyni – w geście hołdu dla wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę.
Zdjęcia (Grzegorz Włodarczyk, Grzegorz Piec, Dariusz Banasik):














